483f9a6d1c51beaedfbba236b0868f54

Egzamin na uprawnienia budowlane 2025. Jak wygląda i co powinni wiedzieć kandydaci?

Zdobycie państwowego poświadczenia wiedzy, umiejętności i doświadczenia w budownictwie otwiera atrakcyjne możliwości rozwoju zawodowego. Dokładny przebieg egzaminu na uprawnienia budowlane zależy od ich rodzaju oraz specjalizacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

  • Aby przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane, trzeba najpierw spełnić kryteria wykształcenia i praktyki zawodowej, zależne od wybranej specjalności.
  • Egzamin składa się z dwóch części, pisemnej i ustnej – dedykowane aplikacje, programy do nauki pozwalają i ułatwiają efektywne przygotowania do testów.
  • Kwestia ważności uprawnień po zdanym egzaminie zależy głównie od kierunku i stopnia wykształcenia – niektórzy uzyskają je w formie bezterminowej, inni na czas ograniczony.

Kiedy odbędą się państwowe egzaminy na uprawnienia budowlane w 2025 roku? Sesję wiosenną wyznaczono na majowe piątki – Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na 16.05, zaś Polska Izba Inżynierów Budownictwa na 23.05 – z kolei sesję jesienną IARP oraz PIIB wstępnie zaplanowały na 21.11.2025. Okręgowe komisje egzaminacyjne w każdym województwie zamknęły już składanie wniosków o nadanie uprawnień na wiosnę. Teraz kandydaci, którzy spełnili kryteria formalne i zapisali się na egzaminy, powinni zabrać się do intensywnej nauki. Istotną pomoc oferują specjalne programy i aplikacje na urządzenia mobilne.

Egzamin pisemny to test jednokrotnego wyboru, a pytania dotyczą znajomości aktualnych przepisów

Im lepiej się przygotujesz, tym mniej będziesz się denerwować. Zakres materiału wymaganego do opanowania w danej specjalizacji będzie zawsze szerszy, niż wiedza sprawdzana na teście – nigdy nie wiesz, jakie dokładnie pytania pojawią się w danej sesji. Dlatego pomagająca w przygotowaniach do egzaminu na uprawnienia budowlane aplikacja musi być na bieżąco aktualizowana, by taka forma nauki pozostała efektywna. Nowelizacje aktów prawnych i nowe regulacje w budownictwie to coś, co wykwalifikowani specjaliści powinni śledzić na bieżąco.

Testy konstruowane są w taki sposób, by na jedno pytanie przeznaczyć mniej więcej do 1,5 minuty, a do zdania osiągnąć ok. 75% poprawnych odpowiedzi:

  • liczba pytań testowych mieści się w przedziale 45–90;
  • na udzielenie odpowiedzi jest od 70 do 135 minut;
  • próg zdawalności części pisemnej wynosi od 34 do 68 dobrych odpowiedzi.

Egzamin ustny wymaga umiejętności wykorzystania teoretycznej wiedzy, zawsze trwa 60 minut

O możliwości przystąpienia do części ustnej egzaminu na uprawnienia budowlane decyduje wynik testu. Kandydaci losują zestawy pytań (od 5 do 10), a następnie dostają ok. 25 min na przygotowanie się, podczas którego mogą korzystać z własnych materiałów. Komisja egzaminacyjna składa się z 3–5 osób, każda odpowiedź jest punktowana w przedziale 0–5 pkt. Do osiągnięcia pozytywnego wyniku potrzebujesz od 20 do 34 punktów, w zależności od rodzaju uprawnień budowlanych.

Nauka do egzaminu na uprawnienia budowlane to zbyt poważna sprawa, by czekać do ostatniej chwili. Regularne rozwiązywanie testów, powtórki i odpowiednia selekcja materiału wydatnie pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu. A dzięki programom i aplikacjom zapewnisz sobie maksymalnie przystępną formę przygotowań!
Materiał zewnętrzny

Uprawnienia Budowlane